Parázson sült sörös csirke, ha már unjuk a "miccset"... |
Gondolat
...milyen igaz...
Szerintem
- Fagyal Hajnalka
- Olyan vagyok, mint a sablonon látható nő, combos, pocakos, száj a fülig érős, világra rácsodálkozós, naivos, gyerekeket kajával kergetős, "sírva-röhögős". Semmi extra, semmi plusz, csak egyszerűen én. Szerintem:-)
Keresős
Leves
Zöldséges főétel
Aprósütemény
Palacsinta, gofri, égetett tészta
Krémek,desszertek
Archive
-
▼
2012
(60)
-
▼
április
(14)
- Májusi számvetés
- Hamarosan megjelenik a Négy évszak gombás ételei
- Áldott Ünnepeket!
- Magyaros locsolóváró vendégtál
- Franciasaláta sonkában
- Szentelt kosár, és fahéjas sárgatúró
- Gluténmentes - pirított-dió szelet
- Gluténmentes - csokoládés alaptészta
- Gluténmentes - almás fahéjtorta
- Madártej szelet
- Francia krémes
- Tojásdíszítés
- Fessük természetesen?
- Április bolondja
-
▼
április
(14)
-
►
2011
(109)
- ► szeptember (2)
2012. április 30.
Májusi számvetés
2012. április 12.
Hamarosan megjelenik a Négy évszak gombás ételei
2012. április 7.
2012. április 4.
Magyaros locsolóváró vendégtál
A húsvéthétfő talán az egyetlen nap, amikor elnézzük férfiainknak, ha kissé maguk is „eláznak” a nagy locsolkodás közepette. A húsvét az egyik legvidámabb ünnepünk, a tavaszt, a termékenységet köszöntjük, felvidulva a kellemes, napos időben. Erdélyben még sok helyen él a szokás, hogy ezen a napon hagyományosan sonkát, kolbászt áldozzanak, szenteljenek a templomokban. Aki egyszer is kóstolt szentelt sonkát, nem tagadhatja, hogy annak valóban más íze van, mintha csak át lenne itatva a jó hírrel: „Krisztus feltámadt!” . A régi öregek, disznóvágáskor a legszebb füstölt sonkát tették félre húsvétra, ezzel is megtisztelve ezt a szép keresztény ünnepet. Melléje kolbászt, tojást főztek, sárgatúrót és tormát fogyasztottak. Bevett szokás volt, hogy egy szemernyi sem mehetett pocsékba, az étkezések utáni morzsát a tenyerükbe szedve a tűzbe dobták.
Húsvét első napján, mint karácsony első napján is leginkább szűk családi körben ünnepelünk szeretteinkkel, azonban húsvéthétfőn megkezdődnek a bolondozások. A vicces, sokszor nem is rejtetten pajzán locsolóversekkel betoppanó vendégeket pedig illik megvendégelni. Természetes, hogy az ünnep hangulatához illő hideg ételekkel, sonkával, tojással, kolbásszal, illetve süteményfélékkel várjuk őket. A hagyományos alapanyagokból tetszetős, ínycsiklandozó hidegtálat variálhatunk, igazán kevés időráfordítással, melyből egészen biztosan szívesen falatozik kicsi és nagy locsoló egyaránt.
Kolbászkrémmel töltött tojás: 5 tojást keményre főzünk, majd miután kihűltek kettévágjuk. A sárgákat kiszedjük, majd 1 kis doboz májkrémmel és 5 dkg darált kolbásszal habosra kavarjuk. Mustárral ízesítjük, ha szükséges sózzuk, borsozzuk. Pirospaprikával tetszés szerint megszínezzük, majd megtöltjük vele a tojásokat.
Sonkakrémmel töltött sajttölcsér: 5 dkg füstölt sonka, ezt ledaráljuk. Mustárral, tormával, tejföllel simára kavarjuk, majd sóval, borssal ízesítjük. 5 sajtlapot először átlósan felcsavarunk, így két sarkos tölcsérformát nyerünk. Ezután félbevágjuk, majd egy kiskanál segítségével megtöltjük a töltelékkel.
Májkrémes, sonkás sajtrolád: Ezt előző nap készítsük el. 6 db lapkasajtra lesz szükségünk. Ezt még korábban vegyük ki a hűtőből, hogy egy kissé lágyuljanak meg. Alufóliára terítünk belőle hármat egymás mellé, majd még egy sort alá, úgy, hogy mindegyik oldalukról fedjék egymást kissé. Egy kis doboz májkonzervet és mustárt kavarjunk habosra 2 tojás sárgájával, sóval, borssal ízesítsük fel. A krémet kenjük a sajtlapokra, úgy, hogy a szélen legalább 2 centimétert hagyjunk üresen, hogy tekerés közben ne folyjék ki a töltelék. A krém tetejére fektessünk 4 vékony gépsonka lapot. Ha szükséges vágjunk csíkokat a sonkából, hogy mindenhol fedje. Minél szorosabban csavarjuk fel, ha az alufóliával kezdjük tekerni, könnyebben megy. Szorosan tekerjük alufóliába, és másnapig hűtőben hagyjuk megszilárdulni. Ekkor éles késsel szépen felszeleteljük.
Kolbásszal töltött füstölt karaj: egy nappal előbb készítsük el. Egy szép formájú füstölt karaj közepébe éles, hosszú késsel fúrjunk kicsit kisebb átmérőjű lyukat, mint amilyen vastag a kolbász. Vigyázzunk, nehogy túl nagyra sikerüljön, mert a kolbász „lötyögni” fog benne. A kolbászt óvatosan átnyomjuk rajta, majd becsomagolva másnapig hűtőbe tesszük. Ekkor éles késsel nem túl vékony szeleteket vágunk belőle. A kolbász, amit használunk, ne legyen sem túl lágy, mert úgy nem lehet elvágni, sem túl szikkadt, mert akkor meg törik.
Paprikás, zöldhagymás sonkakocka
Ezt főleg akkor érdemes elkészíteni, ha néhány alapanyagból megmarad valamennyi. Előző este készítsük el. Az előző receptből megmaradt tojásfehérjét reszeljük le, apró kockákra vágott paprikával, petrezselyemzölddel, vágott zöldhagymaszárral, vajjal, tormával kavarjuk habosra, és ízesítsük fel. Ha van sonka, kolbász, azt is hozzáadhatjuk. Ha maradt meg sajt illetve gépsonka lapunk, töltsük meg a krémmel, majd alufóliába csomagolva másnapig hűtőben pihentetjük.
A hidegtálat díszíthetjük vékony szeletekre vágott füstölt sonkával, finom, legyezőformára hajtogatott sajtlapokkal, vékony, hosszú csíkokra vágott sós túróval, vékony kolbásszal, vastagabb kolbászkarikával, illetve bármi mással, ami kezünk alatt van. A már elkészült tálra retket, paradicsomot, zöldhagymát illetve lilahagymát, uborkát is halmozhatunk, illetve egy, a képen látható, narancshéjból kialakított kosárkába olívabogyót is helyezhetünk. A magyaros hatás kedvéért vékonyan pirospaprikával illetve borssal csíkokat húzhatunk a sonkára, sajtra.
Franciasaláta sonkában
Na, két dologól majdnem megfeledkeztem, az egyik ez:-)
Hozzávalók: összesen 40 dkg sárgarépa, borsó és csemegekukorica, 10 dkg gépsonka egyben, 7 tojás, 12 szelet gépsonka, 1 étkezési zselatin, só, bors, mustár, olaj.
Elkészítése:
A sárgarépát megtisztítjuk és egy darabban, ha nagyon nagy, hosszában kettévágva vajon megpároljuk, vagy egy húsleveskockával ízesített vízben puhára főzzük. Mikor félig már megpuhult, hozzáadjuk a zöldborsót is. Ha üvegben eltett borsót használunk, erre nincs szükség, csak lecsepegtetjük, és használhatjuk is. A sárgarépát félre tesszük kihűlni. Az egyik tojást szétválasztjuk, a sárgáját elkavarjuk egy kanálnyi mustárral, majd olajjal vékony sugárban dúsítva majonézt keverünk belőle. Összesen 3 dl-re lesz szükségünk. Hűtőbe tesszük. A sárgarépát kis kockákra vágjuk, ugyanígy a sonkát is. A majonézhez kavarjuk, hozzáadjuk a csemegekukoricát, a zöldborsót, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Közben a tojásokat keményre főzzük, hideg vízbe szedjük, majd megtisztítjuk. Aki szereti, egy kis hagymát is zúzhat a majonézhez, de epepanaszosok ezt mindenképp hagyják ki.
A zselatint 1 dl hideg vízbe beáztatjuk 10 percre. Közben egy kisebb téglalap alakú, vagy őzgerinc formát veszünk elő, ezt a szeletelt gépsonkával kibéleljük. A zselatint nagyon lassú tűzön, vagy vízfürdőben felmelegítjük, amíg teljesen felolvad, majd kavargatva langyosra hűtjük. Vigyázzunk, ne forrjon fel, mert tönkremegy. Lassanként hozzákavarjuk a majonézes salátához, alaposan eldolgozva. A saláta felét a sonkával bélelt formába öntjük. Ráhelyezzük a tojásokat, majd a maradék salátát is ráöntjük. A maradék sonkaszeletekkel betakarjuk, majd alufóliába csomagolva éjszakára hűtőbe tesszük. Csak használat előtt szeleteljük.
Szentelt kosár, és fahéjas sárgatúró
Na, de addig még van (ha nem is olyan sok), és egyelőre sokkal közelebb a húsvét, ami ugye már itt van ni a nyakunkban.
Mifelénk - azaz arrafelé, Nagyváradon már csak ritkán - szenteltjük az ételt húsvét vasárnapján. A kosárba sonka, kolbász, sárgatúró és kalácskenyér kerül, festett tojás, egy kicsi itóka társaságában. A hazaérkezett finomságokat aztán tormával fogyasztjuk.
Én ezúton kívánok mindenkinek nagyon boldog ünnepet, pihenést, nyugalmat és békét, mert ezekben a stresszes, idegőrlő időkben nagy szükségünk van erre.
Szentelt sonka és kolbász főzése
A kamrában várakozó füstölt sonkát nagypénteken este hideg vízbe áztatják, hogy részint puhuljon, és hamarabb főjön, részint, hogy az erős sós ízt a hideg víz kiszívja belőle. Ha a gazdasszony úgy ítéli, hogy túl sós a sonka, kétszer, háromszor is lecseréli alóla a vizet. Könnyű eldönteni, hogy kell-e tiszta víz alá, elszíneződése jelzi, ha friss vizet kíván a sonka. Van, aki nem éjjel áztatja, hanem kétszer főzi fel a sonka vizét, másodszor is hideg vízbe készítve fel. Olyan háztartás is akad, ahol nem ítélik túl sósnak a sódart, és semmilyen előkészületet nem hajtanak végre rajta, egyszerűen készre főzik.
Másnap reggel hatalmas fazékban felteszik a sonkát főni, annyi vízben, ami egészen ellepi. Ez jó ideig fortyog lassan a tűzhelyen, míg végül úgy ítéltetik, hogy elkészült. Még mielőtt leveszik, hozzáadják az összekötözött kolbászt, ezt is megfőzik vele együtt, majd mind a kettőt óvatosan, nehogy eltörjön, kiszedik, és kihűtik. Itt érdemes megjegyezni, hogy a sonka főzőlevét nagy hiba kidobni. A tetején meggyűlő zsírosabb réteget merjük fél-, vagy egyliteres palackokba, és fagyasszuk le. Kiváló ízesítője a legegyszerűbb krumpli-, zöldbab, vagy más, füstös ízt tűrő levesnek.
Ma a legtöbbször kész, húsvéti kenyeret vásárolunk, nagymamáink sonkafőzés közben dagasztottak kalácstésztát, abból sütöttek kerek formájú kenyeret, tetején kereszttel. Akkoriban általában a húsvéti sütemény is ekkor készült el, ugyanebből a tésztából: diós és mákos kalács formájában.
Amikor mindez elkészül, jöhet a nap fénypontja, a gyerekek kedvence, a tojásfestés. Ez leginkább hagymahajban való főzést jelentett egykor. A kosarakba ezekből is került, de nem feledtek megpucolt tojást is mellé tenni. Aki nem készen kapható tormát használ, tormát ás a kert végéből. A régieknél ez a fiatal fiúk, férfiak dolga volt, ők is takarították és reszelték le azt, majd a háziasszony elkészítette. Mire mindez kész, lassan beesteledik, és eljön az ideje a sárgatúró főzésének, amivel véget is ér a húsvéti készülődés.
A húsvéti szentelés általában korán kezdődik. A gazdasszony fehér papírral bélelt kosárba helyezi a sonkát, a kolbászt, a kenyeret, a sárgatúrót és a tojásokat, mellé tesz egy kis pálinkát, és/vagy bort, szépen lefedi az egészet fehér papírral, majd letakarja a szentelő kendővel. A család valamelyik tagja, de akár többen is, elviszik a kosarat a templomba. Amíg a pap megszenteli az ételt, az otthoniak kitakarítanak, és megterítik az asztalt, miközben a húsvéti kosár várása egy kicsit a karácsonyi várakozáshoz hasonló izgalmat kelt a gyermekekben.
A megérkező szenteltet aztán szépen felszeletelik, tálcákra rakják, és az asztalt körül ülve, együtt fogyasszák el a családok. Az étkezés után csak kevés idő, és készülődni kell a délelőtti istentiszteletre, majd innen hazatérve csendben, békében töltik együtt az ünnepet, ki-ki saját lelkében élvén át ennek a napnak a hangulatát, és átérezve a legfontosabb üzenetet, amelyik kétezer év távlatából is eljut a hívő ember szívéig: Jézus feltámadott!
Sárgatúró készítése
Hozzávalók: 10 tojás, 1 liter tej, fahéj és cukor ízlés szerint.
Elkészítése:
A tejet tegyük fel forrni. Közben a tojásokat üssük egy magasabb falú edénybe, és villával verjük fel úgy, hogy maradjon benne sárgája és fehérje is kisebb darabokban. Amikor a tej felforrt, öntsük hozzá a tojást, és állandóan kavargatva lassan főzzük. Adjunk hozzá cukrot és fahéjat ízlés szerint. Legyünk nagyon óvatosak, mert igen könnyen odakap. Addig kavargassuk, amíg kisebb csomókba kezd összeállni, és a túrócsomók teljesen elválnak a savótól, ami vízszerűvé válik. Ne főzzük túl, mert száraz lesz. Az egészet öntsük egy előkészített, tésztaszűrőbe terített, többszörösen összehajtott géz anyagba, vagy jól átfolyó bármilyen anyagba, majd miután a nagyja leve elfolyt, jó szorosan kötözzük össze. Akasszuk egy nyújtófára, ha más nincs, seprűnyélre, és állítsuk egy edény fölé, hogy abba szépen lecsepeghessen. Másnap óvatosan bontsuk ki, majd vágjunk belőle szép szeleteket.
Reszelt torma
Hozzávalók: pár szál friss torma, ecet, só, cukor, tejföl vagy mustár ízlés szerint.
Elkészítése:
A tormát kis kefével alaposan mossuk át, majd hámozzuk meg, ezután reszeljük le. Jó lesz, ha ezt szabad levegőn tesszük, mert könnyen megsirattat. Ezután annyi vízzel, ami épp csak ellepi, fedő alatt tegyük párolódni 5-10 percre, míg megpuhul, és a vizet kissé elfőtte. Levéve cukorral, sóval keverjük el, majd ecettel ízesítsük. Alaposan kavarjuk el, majd amikor kihűlt, mustárral vagy tejföllel kavarjuk simára. Ha tejfölt választunk, valószínű, hogy kissé még utána kell ízesíteni.
Megjegyzés: A kész torma üvegben, hűtőbe állítva hetekig eláll. Az egyik legjobb természetes immunerősítőnk, kiváltképp télen teszünk nagy szolgálatot egészségünk érdekében, ha reggeli és vacsora után lenyelünk egy kiskanálnyit belőle, csak úgy natúran reszelve, akár a fenti módon elkészítve.
Érdekesség: a régiek hite szerint egyetlen morzsát sem szabad a szentelt ételből kidobni, vagy szétszórni, ezért gondosan összetakarították a maradékokat, és a tűzbe dobták. Ma, azokban a háztartásokban, ahol nincs spór vagy kályha, a maradékot egy szalvétába gyűjtik, becsomagolják, és úgy dobják el.
Gluténmentes - pirított-dió szelet
Hozzávalók a tésztához: 20 dkg cukor, 15 dkg vaj, 12 dkg gluténmentes lisztkeverék, 2 nagy kanál rizsliszt és 1 nagy kanál keményítő keveréke, 8 dkg étcsokoládé, 3 tojás, 1 csomag vanília, késhegynyi só, fél csomag sütőpor.
A diós réteghez: 15 dkg dióbél, 10 dkg cukor, 1 dl tejszín, negyedcsészényi víz, késhegynyi só, 1 evőkanálnyi rumaroma vagy 1-1,5 kanálnyi vanília aroma.
A tetejére: 15 dkg csokoládé, 1 dl tejszín.
Elkészítése:
A sütőt előmelegítjük. A csokoládét a vajjal vízgőz felett összeolvasztjuk, langyosra hűtjük. A tojásokat a cukorral, a sóval és a vaníliával habosra verjük, majd beledolgozzuk a hűlt csokoládét is. Mixerrel jól eldolgozzuk, majd kis adagonként hozzáadjuk az elkavart liszteket, a sütőporral együtt. Addig dolgozzuk, míg szép, egynemű, híg masszát kapunk. Sütőpapírral bélelt, közepes méretű tepsibe öntjük, majd közepes tűznél tűzpróbáig sütjük. A tepsiben hagyjuk kihűlni. Ha a tészta közepe sülés közben kissé felpuffadna, hűlés után vágjuk egyenesre.
Miután a süteményt kivettük, a helyére toljuk be a tepsibe szórt, kisebb-nagyobb darabokra vágott diót 3 percig. Ezután a sütő ajtaját nyissuk le félig, a diót még hagyjuk bent pörkölődni. Mikor kivesszük, kezünk között kissé dörzsöljük el, majd fújkáljuk le róla a dió-léhát. Amíg a sütőben van, egy-egy darabot kóstoljunk meg, nehogy megégjen, mert akkor keserű lesz!
Amikor a tészta kihűlt, elkészítjük rá a karamellizált diót. Ehhez a cukrot a vízzel feltesszük főni. Állandóan kavargatjuk, először habosan fortyog, majd szép sima keverékké válik, és elkezd karamellizálódni. Ez körülbelül 10-15 percet vesz igénybe. Amikor kezd szép sárgás-barnás színt felvenni, levesszük a tűzről, és óvatosan belekavarjuk a tejszínt, illetve a kanál rumot. Vigyázzunk, mert miközben a forró karamellhez öntjük a hideg tejszínt, forrni, bugyogni kezd. Kavarjuk hozzá a dióbelet is, majd azonnal terítsük szét a sütemény tetején. Hagyjuk kihűlni. A csokoládét a tejszínnel olvasszuk fel, majd egyenletesen öntsük a sütemény tetejére.
Még langyosan vágjuk kockákra.
Megjegyzés: a pörkölés miatt a diónak különlegesen finom íze lesz. Ugyanakkor nem kell attól tartanunk, hogy a sütemény tetejéről kemény diót kell rágcsálnunk, a forró karamellben a dió roppanósra puhul.
Gluténmentes - csokoládés alaptészta
Hozzávalók: 20 dkg vaj, 20 dkg rizsliszt, 10 dkg étcsokoládé, csipet só, fél kiskanálnyi szódabikarbóna, 1 csomag vaníliás cukor.
Elkészítése:
A vajat és a csokoládét vízfürdőben megolvasztjuk, majd langyosra hűtjük. Közben a tojásokat a cukorral habosra kavarjuk. Lassanként beledolgozzuk a csokoládét, ezzel is jól elkavarjuk. Végül hozzáadjuk a szódabikarbónával eldolgozott rizslisztet, mixerrel szép simára kavarjuk. Viszonylag folyékony tésztát kapunk. Egy kisebb tepsit sütőpapírral kibélelünk, erre töltjük a tésztát, majd sütőbe tolva, közepes tűznél tűzpróbáig sütjük.
Mivel finom, omlós tészta, melegen könnyen törik, így a tepsiben hagyjuk kihűlni.
Ezt az alaptésztát használhatjuk torták, krémes sütemények alapjának, de hétköznapi süteményként is kiváló, ekkor kevés liszttel elkavart gyümölcsöt is szórhatunk bele. Ez utóbbi esetében tejszínhabbal díszítve, porcukorral megszórva, akár lekvárral lekenve gyors és ízletes süteményt kapunk.
Advent és karácsony
Erdélyi Konyha kalendárium 2013
Heti legtöbbet nézős
-
Már elég rég írtam a hájastészta készítéséről egy bejegyzsét, most szeretnék hozzáfűzni valamit. Legutóbbi disznóvágáskor 3 adag hájat tettü...
-
Az Erdélyi Konyha gondozásában immár a harmadik szám is kikerült az árusítókhoz, sok-sok rejtvénnyel és finom ételek receptjével, illetve né...
-
Ma kivettem egy csomag karajt a fagyasztóból, de mire kiolvadt elment a kedvem a rántott hústól, ráadásul valami fűszeresre vágytam. Így kés...
-
Azt gondolom, nem tévedek, ha azt mondom, hogy egyetlen oka van annak, hogy a hájas tészták még nem mentek ki a divatból, ez pedig a ragaszk...
-
A kókuszos dolgokkal én valahogy mindig úgy voltam, hogy nem szerettem őket. Fiam, lányom, na meg édesapám annál inkább. Egy-két hete azzal ...