ELENORE

2011. november 29.

Ünnepi Erdélyi Konyha

Megjelent a decemberi Erdélyi Konyha, és ünneplőbe öltözött...
A magazin számtalan recepttel, olvasnivalóval, jó tanáccsal és plusz 8 tartalmas oldallal kíván kellemes ünnepet minden kedves Olvasójának:-)

Íme egy kis ízelítő:





Joghurtos müzlikrém kiviszósszal


Nagyon érdekes dolgot vettem észre, miközben ezt a receptet bemásoltam. A leadott anyagban a müzlit műzlinek, a kivit pedig kiwinek írtam. Vajon miért? És nem tévedés, mert minden egyes beírásnál kiwiztem és műzliztem...
Fura...

Az alábbi recept elsősorban nyári finomság, jól behűtve nagyszerű hűsítő. Én pár napja újra elkészítettem, és most is jól esett.. igaz, mi télen is előszeretettel fagyizunk:-)

Hozzávalók: 10 dkg tehéntúró, 10 dkg műzli, 2 dl joghurt, 1 dl tej, 1 dl tejszín, 5 dkg mazsola, 5 dkg darált, vagy apróra vágott dió, adagonként 2 kiwi, porcukor ízlés szerint.

A túrót a tejjel turmixoljuk, vagy törjük össze. Adjuk hozzá a müzlit, a joghurtot, a mazsolát, a diót, majd letakarva helyezzük hűtőbe. Lehetőleg egy napig hagyjuk pihenni. Másnap pépesítsük, pl. botmixerrel, majd osszuk két részre. Feléhez adjuk a felvert tejszínhabot, jól dolgozzuk el. A kivit is turmixoljuk, ízlés szerint kavarjuk el porcukorral. Tálaláskor a poharak aljába öntsünk egy keveset a kiviszószból, majd kanalazzunk rá a joghurtos müzliből. Újabb réteg kiviszósz után rétegezzünk rá a tejszínhabos krémből, legvégül locsoljunk rá kiviszószt.

Megjegyzés: minél hidegebb tálaláskor, annál jobban érvényesülnek az ízek.

2011. november 24.

Ünnepi Erdélyi Konyha


Plusz 8 oldallal készült az Erdélyi Konyha az ünnepekre. Nagyon sok minden lesz a magazinban, ehető karácsonyfadíszek, mézes sütemények, vidéki karácsony, ünnepi torták, tölöttt húsok, hidegtálak, partifalatok stb.

És az is kiderül, milyen lett, és ki az a nagyon ügyes olvasónk, aki megalkotta az Erdélyi Konyha szülinapi tortáját! :-)

2011. november 23.

Kókuszos sütemény


Nagyon könnyen elkészíthető, finom sütemény, ma sütöttem először, de ez is egy családi kedvenc lesz. A tésztája puha, a töltelékről pedig leginkább a zamatos szó jut eszembe. Attól tartottam, hogy száraz lesz a töltelék, de egyáltalán nem az.

Hozzávalók a tésztához: 13 evőkanál (kb. 20 dkg) liszt, 13 evőkanál (kb. 20 dkg) cukor, 4 tojás, 1 dl olaj, 1 dl tej, 1 sütőpor, 2 evőkanál kakaó+1 evőkanál tej.

Hozzávalók a töltelékhez: 20 dkg kókusz, 10 dkg cukor, 6 dkg liszt, 2 csomag vanília, 5 dl tej.

Hozzávalók a bevonáshoz: 15 dkg étcsokoládé, 10 dkg vaj, 1 kanál olaj.

Elkészítése:

A tojásokat a cukorral addig verjük, míg a háromszorosára nő a térfogata, és piskótaszerű massza lesz. Ekkor lassanként hozzácsorgatjuk az olajat is, ezzel tovább verjük. Ezután lassanként a tejet is beledolgozzuk. Simára kavarjuk a liszttel és a sütőporral, majd kétfelé vesszük. Az egyik feléhez hozzádolgozzuk a kakaót és a tejet. Ezt egy sütőpapírral bélelt tepsibe simítjuk, majd sütőbe tolva körülbelül 15 perc alatt félig megsütjük. Ez körülbelül addig tart, amíg a töltelék is elkészül. Ehhez a tejet felforraljuk. A tűzről levéve azonnal hozzákavarjuk a kókuszt, a cukrokat és a lisztet. Lágy masszát kapunk. A kivett, forró tészta tetejére öntjük szép egyenletesen. Erre cikkcakkban ráöntjük a sárga tésztát, vigyázva, hogy egy helyre ne öntsünk túl sokat, mert a súlytól a kókuszos masszába nyomódik. Elsimítjuk a sárga masszát is, majd visszatesszük a sütőbe, míg a teteje szépen megpirul. Tűzpróbáig sütjük, amikor a belédugott fogvájó kihúzva száraz, elkészült.

Hagyjuk kihűlni. Ekkor a bevonáshoz a csokoládét és a vajat felolvasztjuk, majd simára kavarjuk az olajjal. Rákenjük a tésztára, és hagyjuk kihűlni. Szépen szeletelhető, mutatós, és igen ízletes sütemény.

2011. november 22.

Erdélyi Konyha Kalendárium 2012


Már kapható az Erdélyi Konyha Kalendárium 2012. Szép. Tartalmas. Sok-sok képes recepttel, jó tanáccsal. Meg olvasnivalóval.
Magyarországon is:-)
Olyan büszke vagyok rá:-)

2011. november 18.

Töltött bagett, és egy beautiful nap

Töltött franciakenyér

Hozzávalók: 25 dkg tehéntúró, 5 dkg vaj, 2 szál vékony, füstölt kolbász, 1 bagett, azaz franciakenyér, 1 zöld és 1 piros paprika, petrezselyemzöld, só, bors.

A kenyeret két darabba vágjuk, így könnyebben kikaparhatjuk a belsejét. Egy evőkanál vagy kés segítségével a belsejét egy edénybe szedjük. A paprikákat kisebb kockákra vágjuk. A tehéntúrót a vajjal habosra kavarjuk, hozzáadjuk a nagyon apróra vágott petrezselyemzöldet, és simára kavarjuk. Hozzáadjuk a kenyér kiszedett belsejét is, ezzel is jól eldolgozzuk. Beledolgozzuk a paprikákat is, majd ízlés szerint sóval, borssal felfűszerezzük. Egy kanál segítségével a töltelékkel kitöltjük a kikapart kenyér alját, majd belehúzzuk a kolbászt, és egy kissé belenyomkodjuk a töltelékbe. Ezután kitöltjük a maradék részt is a töltelékkel, lehetőleg úgy, hogy ne maradjon üreges réteg benne, így szépen szeletelhető lesz. Egy alufólia lapot terítsünk le az asztalra, és jó szorosan tekerjük fel benne a megtöltött bagettet. Hűtőbe téve pár órát hagyjuk dermedni, de a legjobb, ha másnapig pihentetjük. Ekkor vizes késsel szép szeleteket vágunk belőle. Gyerekbulikba kifejezetten kapós, de vendégvárónak is elkészíthetjük étvágyhozóként.

Megjegyzés: Készíthetjük petrezselyemlevél helyett zöldkaporral is. Ha nem szeretjük a kolbászt, a kikavart töltelékhez adhatunk kis kockákra vágott gépsonkát, de akár párizsit is. Ha a kenyereket darált párizsival töltjük, és tetejükre egy-egy szelet sajtot teszünk, sütőbe tolva pár percre, míg a sajt ráolvad, tápláló vacsorát kaphatunk. Párizsi helyett húskonzervet, de akár maradék, darált húst is használhatunk.

Vannak olyan napok, amelyek nem jók semmire. Az ember egész nap semmi értelmeset nem csinál, és csak úgy átgördülnek felette az órák. Ilyenkor mindig elgondolkodok, hogy vajon függ-e tőlünk ez a hangulat, vagy csak úgy jön, és rád erőltet egy kényszerpihenős állapotot. Szeretem ezeket a napokat, és szeretem a novembert. Szeretem, amikor lelassul a természet, szinte hallom, ahogy álomba ringatja magát. Szeretem a borús időt-száz, hogy a szervezetemben több melatonin termelődik, mint kéne, mert ahelyett, hogy elálmosodnék, egészen eleven leszek. Mármint gondolatban. Szeretem ezeket a napokat, mert számos megfordul a fejemben. Olyan ez, mint egy nagytakarítás. Csak nem a lakásban, hanem a gondolataimban.
Szeretem ezt a hangulatot, ilyenkor minden olyan békés és nyugodt. De ez nem punnyadás mégsem, inkább olyan előkészület, a következő napra... Vagy hogy is.. :-) Mindegy, ez egy csodálatos nap:-)



Nagyon szeretem ezt a dalt. Olyan ugrásra kész hangulata van. Kicsit mint nekem:-)

2011. november 17.

Joghurtos savanyú uborkás gombócleves


A savanyú íz áll hozzám a legközelebb, ilyen hidegben meg aztán végképp átállok rá. Sajnos savanyú káposztám egyelőre csak anyukámnál van, így valami mást kellett kitalálnom. Egyszer rég, kész sokkot kaptam, amikor anyukám egyik Dolgozó Nő című magazinjában (lehet, hogy örököltem a magazinmániám?) láttam egy receptet. Akkor elképzelni sem tudtam, hogy lehet savanyú uborkából levest főzni, de úgy látszik, hogy épp emiatt ragadt meg bennem annyira a leves. Ma, mikor azon gondolkodtam, milyen levest is főzzek, mire jönnek a gyerekek, egyben savanyú után áhítoztam, hirtelen eszembe jutott a régi recept. két dologra emlékeztem belőle, a savanyú uborkára és a krumplira. A többi hozzávalót már ki kellett egészíteni. Egy kicsit aggódtam, hogy fogadják majd a csibék, de nem várt sikert aratott. Volt egy nagyon édes jelenet is. Veronikám berobog, éhesen, és nekiveselkedik a levesnek. Eközben épp rám csörög anyukám, kislány felkapja a telefont. Anyukám kérdezi tőle, mit csinál, mire ő: eszik. Anyukám: és mit? Mire a kislány rám néz, és azt mondja: - Azt nem tudom, de nagyon finom! :-))

A leves savanykás, de nem savanyú, a joghurt pedig olyan selymessé teszi, hogy öröm kanalazni. Érdekes, hogy azt vártam, hogy hűtő hatású lesz, de nem az! Ahogy jobban belegondoltam, végül is érthető, hiszen igaz, hogy a joghurt és a savanyú uborka hűti a szervezetet, a bab, a hús és a krumpli viszont melegíti, pláne a tárkony és a dinsztelt hagyma. Érthető hát, hogy kellemes, melengető leves, igazi téli étel. Ez a leves sokszor lesz még szívesen látott vendég nálunk a télen:-)

Hozzávalók: 25 dkg darált hús, 3 darab nagy krumpli,3 közepes savanyú uborka, 2 dl tejföl, 2 szelet kenyér, 2-3 tojás mérettől függően, 1 kanál liszt, 1 kisüveg zöldbab, 1 kis fej hagyma, só, bors, tárkony.

A krumplikat kockára, a hagymát apróra vágjuk. A hagymát kevés zsiradékon megfuttatjuk. Amikor megdinsztelődött, hozzáadjuk a krumplit, majd felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje. Megsózzuk, és majdnem készre főzzük. Ekkor feltöltjük még annyi vízzel, amennyi elég lesz ahhoz, hogy a gombócokat kifőzhessük benne. A darált húsból, az áztatott kenyér beléből és a tojásokból, sózva és borsozva kidolgozzuk a gombócok masszáját, majd vizes kézzel kis gömböcöket formálunk belőle. Ezt a fővő levesbe adjuk, majd lassú tűzön együtt főzzük tovább. Közben hozzáadjuk a karikára vágott savanyú uborkát, és a zöldbabot, illetve fél mokkáskanálnyi tárkonyt. A babnak és az uborkának már nem sokat kell főni, mivel nem nyersek. Amikor a gombóc és a krumpli is megfőtt, behabarjuk az 1 kanál liszttel elkavart joghurttal, miután felforrt még lassan főzzük 2-3 percig, majd a tűzről levesszük. Forrón kínáljuk.

2011. november 10.

Erdélyi Konyha kalendárium 2012


Hamarosan megjelenik az Erdélyi Konyha 2012-es kalendáriuma. Számtalan recept, a hétvégén komplett menü, sok-sok olvasnivaló, horoszkóp, és minden napra, minden recept mellé hasznos olvasnivaló is fellelhető abban a kiadványban, amit már alig várom, hogy átlapozhassak:-)

2011. november 5.

Sütőtökhabos sütemény


Édesanyám hozott egy jóóó nagy sütőtököt, amiből már kétszer jól laktunk, de még mindig maradt, nem is kevés. Tegnapelőtt este, az új párolóban (végre megvettem), más zöldségekkel együtt ezt is próba párolásra ítéltem, és mondhatom, igen ízletes lett. A párolóról később mindenképp írok még, nagyon lelkes vagyok tőle, többet adott, mint amit reméltem:-)

No, ezek után még mindig maradt tök. Ezt is megpároltam, majd pürésítettem, és fogalmam sem volt mihez kezdjek vele. Ekkor jutott eszembe, hogy a hűtőben lapul három tojás sárgája, amivel nem tudok mihez kezdeni, így kitaláltam, hogy megsütöm életem első, abszolút saját sütijét. Csak így sikerülne minden..

A tojások sárgáját habosra kavartam egy bögrényi cukorral, majd beledolgoztam fél bögrényi olajat. Belekavartam egy bögre tökpürét, majd egy bögre lisztet, fél csomag sütőport, majd az egészet beleöntöttem egy sütőpapírral kibélelt kisméretű tepsibe.
Nagyon szépen megnőtt és puha, omlós sütemény lett. Fellelkesülve, a maradék pürét levesszűrőn lecsepegtettem, majd tejszínhabbal elkavartam, porcukorral kissé utána ízesítettem.
A sütemény önmagában is finom, de a tökpürével nagyon különleges lett.
Később jutott eszembe, hogy talán ízesíthettem is volna ... talán fahéj, gyömbér illet volna hozzá? Szegfűszeg?

2011. november 4.

Citromszelet




Ez a süti állandó visszatérő nálunk. Finom, omlós süti, az egész család szereti. Régebben lakodalmakban sütötték, ma sajnos már hírét sem hallani. Kiadós, ezért ünnepek alatt, vendégvárásban nagyon megéri elkészíteni.

Hozzávalók:

A kakaós, omlós laphoz: 25 dkg liszt, 1 kanál kakaó, 5 dkg zsír, 5 dkg cukor, fél kiskanálnyi szódabikarbóna, 1 dl langyos tej.

A középső laphoz: 5 tojás+2 kanál víz, 7 kanál liszt, 7 kanál cukor, 1 csomag vaníliás cukor, fél csomag sütőpor.

A krémhez: 25 dkg vaj, 20 dkg porcukor, 5 dl tej, 7 evőkanál liszt, egy citrom leve.

Az omlós laphoz a zsírt eldörzsöljük a liszttel. Hozzáadjuk a többi hozzávalót és a tejjel jól gyúrható tésztát gyúrunk belőle. Két cipóba osztjuk, és letakarva addig pihentetjük, míg az öt tojásból piskótát sütünk. Ehhez a tojásokat szétválasztjuk. A fehérjéket félkeményre verjük, közben lassanként hozzáadjuk a vizet is, majd lassanként beledolgozzuk a cukrot is. Amikor már kemény hab, hozzáadjuk a tojások sárgáját, azzal is verjük kissé. Ezután kanalanként, fakanállal óvatosan forgatva beledolgozzuk a lisztet és a sütőport is. Sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük, és készre sütjük. Közben az egyik omlós cipót a piskótás tepsi méretével megegyező tepsihát nagyságúra nyújtjuk, majd a kisült piskótás tepsi hátára emelve, sütőpapíron megsütjük, ugyanígy a másodikat is. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl, mert megkeményedik, és sokkal nehezebben puhul meg összerakás után.

A krémhez a lisztet csomómentesen elkeverjük, majd lassú tűzön kevergetve sűrűre főzzük. Még forrón belekavarjuk a cukrot és hagyjuk kihűlni. Ekkor simára kavarjuk a lágy vajjal, és a citrom levével. Közben kóstolgassuk, mert ízléstől függ, mennyi citromlét használunk hozzá.

Az egyik omlós lapot megkenjük a krémfelével, ráillesztjük a piskótát. Rákenjük a maradék krémet, és befedjük a második omlós lappal. Tetszés szerint porcukorral megszórva, vagy vajjal elkavart olvasztott csokoládéval is bevonhatjuk. Pár órányi állás után szépen szeletelhető.

Hagymapástétom


Sok szeretettel köszöntök minden hozzám látogató kedves vendéget. Az utóbbi időben, jól láthatóan keveset voltam a blogon, mindenféle okból, ami persze nem mentség:-)

Pedig sütöttem, főztem, fotóztam közben, csak valahogy nem raktam fel őket. Rá kellett jönnöm, hogy nem vagyok túl jó blogger, ezért egyre nagyobb tisztelettel nézem azokat, akik minden nap feltesznek valami újat.

Most egyik kedvenc gyorskajánkat teszem fel, a hagymapástétomot. Nagyon jó kis reggeli vagy vacsora, ilyenkor télen kivált jól tud esni egy finom teával, de akár egy pohár finom forralt borral is:-)

Hozzávalók: 3 nagy vagy 4 kisebb vöröshagyma, 5 tojás, 1 kanál liszt, kevés zsiradék, az ízesítéshez mustár, citromlé, só, bors, a tálaláshoz pirítós kenyér.

Elkészítése:

A hagymákat pucoljuk meg, vágjuk ketté, majd vágjuk vékony szeletekre. A zsiradékot tegyük forrósodni, majd adjuk hozzá a hagymát. Kavargatva süssük, míg megpuhul. Lassú tűzön dolgozzunk, különben a hagymák szélei, rosszabb esetben maga a hagyma is megég, ettől megkeseredik. Amikor elkészült, sózzuk meg, szórjuk rá a lisztet, kavarjunk még párat rajta, míg a liszt elveszíti a színét, majd vegyük le a tűzről. Közben a tojásokat főzzük keményre, helyezzük hideg vízbe, és még melegen pucoljuk meg, így könnyen tisztítható. Villával törjük nem túl pépesre, adjuk a hagymához. Kavarjuk el mustárral, pár csepp citromlével ízlés szerint. Szórjunk rá kevés borsot, és ha szükséges, adjunk még hozzá sót is. Az egészet kavarjuk simára, majd akár melegen, akár hidegen, pirítóssal kínáljuk.

2011. november 3.

Szabadárusításban az Erdélyi Konyha Magyarországon


A novemberi lapszám holnaptól már kapható:-)

Imádom a szép színes, ízléses magazinokat, ez van. Kevés időm van bármilyen hobbira (világkörüli útra meg pénzem nincs), de a nyomtatott dolgok úgy vonzanak, mint dög a legyet.
Sajnos ritkán utazok, de ha mégis, akkor egészen biztos, hogy mindenféle magazint, napilapot összevásárolok. Ez utóbbiaknál jobban semmi sem mesél egy adott város életéről...
Szóval, imádom lapozgatni ezeket a magazinokat, kiadványokat, könyveket. A gyerekeim is örökölték ebbéli hajlamomat, bár a fiam inkább a könyvekre hajt (az összes Harry Pottert kiolvast kétszer!), de a leányka máris lelkes Szemfüles, meg Bravo, meg Ok! rajongó.

Jó pár éve, amikor Magyarországra kezdtünk járni, mindenről képes voltam lemondani, csak a szüleim vásároljanak nekem pár magazint, női lapot, Nők Lapját.
Aztán egyszer csak beindult az Erdélyi Konyha, és mi, a szerkesztők, és a kiadó is nagy örömmel láttuk, hogy az emberek szeretik amit csinálunk (csúnya szó, hess).

A Corvin kiadó igazgatója, Varga Karcsi ma örömmel újságolta, hogy az Erdélyi Konyha kiadványai holnaptól Magyarországon is szabadon terjeszthetők lesznek.
Nagy hír. Jó hír. Ott leszünk a többi, szép és színes magazin között, és ez, bevallom nagyon jó érzés.

Én ez úton is szívből köszöntöm minden új, magyarországi - és nem csak - olvasóinkat, és őszintén remélem, hogy a határon túl is megszeretnek, és elfogadnak bennünket.
Az Erdélyi Konyha ízei ezentől a Tesco, Spar, CBA, Kaiser's üzletekben, a Shell-kutaknál, az Immedio, a Relay boltokban, illetve az újságos pavilonoknál is sok szeretettel várja kedves gasztronómiai érdekeltségű olvasóit!